Czy na Dominikanie jest drogo?

Jedna z powszechnych opinii na temat Dominikany głosi, że to droga wyspa zapełniona luksusowymi kurortami. Cel wycieczkowy idealny dla miłośników wakacji all inclusive i wszelkich wygód.

Czy rzeczywiście lepiej nie wybierać się w tym kierunku z plecakiem pełnym żądzy przygód i chęci poznania wyspy od jej dzikiej, mniej skomercjalizowanej strony?

Oto praktyczne wskazówki na temat organizacji tropikalnego urlopu na Dominikanie od strony finansowej.

Jaka waluta obowiązuje na Dominikanie?

Aktualnie na wyspie płaci się w peso dominikańskim, ale w większości miejsc honorowane są również euro, karty płatnicze i amerykańskie dolary. Pamiętaj jednak, że nawet płacąc tymi ostatnimi, resztę i tak otrzymasz od sprzedawcy w lokalnych monetach lub banknotach. Skąd w ogóle wzięło się peso?

Nazwa dominikańskiego pieniądza pochodzi wprost od hiszpańskiego słowa, które w tłumaczeniu oznacza „sztukę” albo „ciężar”. Po raz pierwszy weszła do użytku w połowie XIX wieku, kiedy Republika Dominikańska uniezależniła się od Haiti. Peso wyparło wówczas dotychczasową walutę obowiązującą na wyspie – gourdę haitańską.

Jeśli przed tobą wizyta w kantorze wymiany walut, zwróć uwagę na kurs peso – najkorzystniejszy to 47 peso za 1 dolara. Na terenie większych kurortów zlokalizowane są liczne bankomaty, które umożliwiają pobieranie gotówki – w miejscach takich jak lokalne bazary to ona będzie głównym środkiem płatniczym.

Ile pieniędzy przygotować na wakacje na Dominikanie?

Jeśli zastanawiasz się, ile środków przygotować na urlop w tropikach, określ swoje potrzeby oraz plany na spędzenie czasu na Dominikanie. Nie bez znaczenia jest także formuła, którą wybierzesz.

Wakacje all inclusive sprawią, że nie będziesz się martwić o jedzenie, napoje, nocleg i inne hotelowe udogodnienia. Wówczas cena zwykle zawarta jest w koszcie całego wyjazdu lub na bieżąco dolicza się usługi do rachunku klienta.

Nawet jeśli nie planujesz wychylać nosa spoza kurortu, z czasem skusi się malownicza okolica i zapachy z lokalnych kuchni. Wówczas warto mieć przy sobie nieco gotówki.

Inna kwestia to fakultatywne wycieczki i inne atrakcje, jak np. kurs nurkowania. Wiele zależy także od wybranego przez Ciebie środka komunikacji. Jeżeli wybierzesz taksówki, cena będzie raczej korzystna, jednak należy ją z góry ustalić z kierowcą jeszcze przed rozpoczęciem kursu. Dominikańscy taksówkarze nie korzystają z liczników i dla niezbyt czujnych klientów mogą zawyżać cenę.

Zwyczaje obowiązujące na Dominikanie

Musisz wiedzieć, że w lokalnych targowiskach i sklepach na Dominikanie panuje szanowany zwyczaj targowania się. W ten sposób możesz zaoszczędzić drobne sumy na inne wydatki, a przy okazji zyskać zaufanie lokalnych sklepikarzy.

Jeżeli zdecydujesz się na posiłek w dominikańskiej restauracji, przygotuj odpowiednią kwotę napiwku dla kelnera (zwyczajowo 10% kwoty rachunku).

Atrakcje turystyczne na Dominikanie – ile kosztują w 2023 roku?

Niezależnie od tego, czy chcesz lepiej poznać historię Dominikany, czy jej przyrodę, na wyspie na pewno nie będziesz się nudzić. Na jakie koszty powinieneś się przygotować? Oto kilka propozycji atrakcji turystycznych na Dominikanie, na które warto postawić.

Półwysep Samana  – oaza humbaków i nie tylko

Większość gości odwiedzających Dominikanę kieruje się w stronę półwyspu Samana, głównie ze względu na Sanktuarium Wielorybów. Można tutaj podziwiać humbaki w ich naturalnym środowisku zarówno z lądu, ale także z łodzi.

Wycieczka kosztuje ok. 50 zł i trwa 12 godzin, jednak każdy kto się na nią zdecydował potwierdza, że wrażenia są bezcenne.

Półwysep Samana to również teren Parku Narodowego Los Haitises ze znanym wodospadem El Limon. Za wycieczkę zorganizowaną wraz z biletami wstępu trzeba zapłacić ok. 160 dolarów.

Santo Domingo – śladami Krzysztofa Kolumba

Stolica Dominikany to punkt na mapie wyspy, bez którego nie obejdzie się żaden wyjazd w tym kierunku. Spacer zabytkowymi uliczkami, wśród perełek architektury to idealne propozycja dla miłośników historii i postaci Krzysztofa Kolumba. Mieści się tutaj najstarsza amerykańska katedra czy dom podróżnika.

W przypadku Santo Domingo sprawdza się zarówno samodzielnie zaplanowana trasa, jak i zorganizowane zwiedzanie z przewodnikiem w cenie ok. 80 dolarów.

Skarby na Isla Sanoa

Ta wyspa nie imponuje, jeśli chodzi o infrastrukturę turystyczną, jednak jest ku temu dobre uzasadnienie. Obszar na wyspie Saona został objęty ochroną przed inwestycjami tego typu.

Nie ma tutaj żadnych kurortów i kompleksów wypoczynkowych. W zamian za to można liczyć na spokojną, sielską atmosferę i zapierające dech w piersiach panoramy. Na wyspie Saona możesz skorzystać z rozłożystych, piaszczystych plaż i turkusowej, przejrzystej wody.

Jeżeli chcesz odwiedzić wyspę, jedyna opcja to rejs katamaranem. Wyruszając z plaży Bayahibe, za wycieczkę zapłacisz około 100 dolarów za osobę. Z kolei rejs z Punta Cana to koszt ok. 150 dolarów.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spędzisz tutaj czas bardziej aktywnie niż plażowanie. Malownicze rafy koralowe w okolicy wyspy sprawiają, że w tej części Dominikany dużą popularnością cieszy się nurkowanie.

Ceny mogą się znacznie wahać, a finalnie zależą od operatora, z usług którego zechcesz skorzystać. Za jedną sesję nurkowania zapłacisz średnio 55 dolarów razem z wypożyczeniem sprzętu. Z kolei żeglowanie to wydatek ok. 750 pesos za godzinę.

Inne ciekawe propozycje to np.:

 • Parque Los Tres Ojos – park z kompleksem podziemnych jezior – 50 DOP,
 • katedra w Santo Domingo – najstarsza katedra w Ameryce Łacińskiej – około 60 DOP,
 • Parque Zoológico Nacional Dominicano – jeden z największych ogrodów zoologicznych w tej części świata – 100–150 DOP,
 • Monumento Natural Salto El Limon – najsłynniejsze wodospady na wyspie – około 50 DOP,
 • wodospady Damajagua – system 27 wodospadów znajdujących się na terenie rezerwatu przyrody kuszącego tropikalnymi lasami i wąwozami – ok. 50 złotych.

Ceny na Dominikanie za wyżywienie i noclegi

Zastanawiasz się, czy na Dominikanie jest drogo, jeśli zechcesz zorganizować wycieczkę na własną rękę?  Wiele zależy od konkretnej lokalizacji, którą wybierzesz na swoją bazę.

Przykładowe ceny noclegów 2023

W regionie Punta Cana, który cieszy się dużą popularnością wśród gości z zagranicy, ceny w hotelach bywają bardzo zróżnicowane. Najkorzystniej jest wynająć apartament lub dom.

Wynajem pokoju kosztuje średnio ok. 200 zł, natomiast nocleg w hotelu to wydatek rzędu 300 zł. Znaczenie ma także klasa obiektu i standard wyposażenia.

Z kolei w Puerto Plata w najtańszych obiektach pokój znajdziesz już za ok. 150 zł. Jeśli jednak zależy Ci na bardziej ekskluzywnych warunkach, znajdą się tu także miejsca nawet za 1000 zł za dobę.

Przykładowe ceny w gastronomii 2023

Budżet wyjazdowy w dużej mierze będzie zależał od tego, jak chcesz się stołować.

Standardowy fast food to cena ok. 27 zł. Kawa to z kolei koszt od 5 do 7 zł.

Masz ochotę na bardziej wyrafinowane menu bazujące na lokalnej kuchni? Sałatka z owoców morza to koszt średnio 850 pesos. Dla porównania makaron z warzywami zamówisz za 290 pesos.

Wystarczy Ci pizza? Przygotuj się na wydatek 500 DOP.

Zakupy na Dominikanie – na co się przygotować?

Każdy Polak wyjeżdżający za granicę zastanawia się, jak bardzo ceny w kraju docelowym różnią się od tych w kraju.

Najłatwiej jest to ocenić, patrząc na ceny najpopularniejszych produktów spożywczych. Jak to wygląda na Dominikanie w tym roku? Oto przykładowe pozycje:

 • woda mineralna – około 50 pesos,
 • chleb – 50 pesos,
 • czerwona papryka – od 200 pesos,
 • mleko – 60 pesos,
 • 1 litr soku w kartonie – 90 pesos,
 • 1 kg jabłek – od 60 pesos w górę,
 • bataty – od 130 pesos.

Nawet Ci turyści, którzy wykupują wakacje z wyżywieniem w hotelu, chętnie decydują się na lokalne smaki oraz trunki. Jednym z najpopularniejszych trunków na wyspie jest rum.

Co istotne, nie warto robić zakupów w klasycznych sklepach z souvenirami. Ceny w takich miejscach rozpoczynają się od 35 dolarów za butelkę. Na o wiele lepsze ceny można liczyć w lokalnych sklepikach spożywczych. Butelka rumu o pojemności 0,7 l zapłacić ok. 300 pesos.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na Dominikanę własnym szlakiem, czy kupujesz wakacje all inclusive w hotelu. Na pewno musisz zabrać ze sobą określoną ilość pieniędzy.

Warto wcześniej zaplanować, z jakich atrakcji będziesz korzystać, w jaki sposób będziesz się żywić i gdzie spać. Pozwoli Ci to precyzyjnie zaplanować wydatki i uniknąć kłopotliwych sytuacji na miejscu, gdy np. zabraknie Ci środków, a w pobliżu nie znajdziesz żadnego bankomatu czy kantora.

Czy na Dominikanie jest drogo?

Wszystko zależy od Twoich oczekiwań względem egzotycznych wakacji na tej wyspie. Jeśli wiesz, gdzie kupować, na pewno sporo zaoszczędzisz nawet jeśli będzie to Twoja pierwsza wizyta na Dominikanie.