Jakie zagrożenia występują na Dominikanie?

Obecnie Republika Dominikany to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych dla wielu gości z całego świata.

To doskonała okazja do relaksu i wypoczynku, również aktywnego. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, ale do odwiedzin zachęca także wspaniała przyroda i fascynująca historia wyspy.

A jak wygląda bezpieczeństwo w tej części świata? Z jakim ryzykiem musisz się liczyć, jeśli zechcesz tu wypocząć? Sprawdź niezależnie od tego, czy jedziesz na własną rękę, czy z organizatorem wycieczki!

Choroby na Dominikanie – czym można się zarazić?

Co do zasady, Dominikana jest bezpiecznym krajem, jeśli chodzi o choroby i infekcje, choć w dużej mierze to ty jako turysta masz wpływ na swój stan zdrowia. Podczas pobytu na wyspie powinieneś wystrzegać się zanieczyszczonego jedzenia lub picia wody bezpośrednio z kranu. Zalecaną alternatywą jest woda butelkowana.

Zasady higieny przewidują także unikanie posiłków z podejrzanych lokali i sklepów. Jeśli masz wątpliwości co do ich jakości, lepiej nie ryzykuj. Jeśli na Dominikanie zdarzają się infekcje, najczęściej przenosi się je w sposób domowy.

Czy na Dominikanę trzeba się szczepić?

Osoby podróżujące z Polski do Dominikany nie mają obowiązku wykonania szczepień ochronnych. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca natomiast przed wylotem poddanie się szczepieniu przeciwko:

  • żółtej febrze,
  • tężcowi,
  • dyfterytowi,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B,
  • zapaleniu opon mózgowych typu A i C.

Choć nie jest to obowiązkowa procedura, a wiele z tych chorób od dłuższego czasu nie nawiedza wyspy, dla poczucia swojego bezpieczeństwa można skorzystać z takiej opcji.

Zagrożenie malarią

Dominikana znajduje się na liście krajów, gdzie może występować Malaria przenoszona przez komary z rodzaju Anopheles.

Jest to choroba pasożytnicza wywołana bezpośrednio przez pierwotniaki. Dotyczy głównie obszarów tropikalnych Afryki, Ameryki oraz wysp na Pacyfiku. To nie tylko poważny problem zdrowotny mieszkańców cieplejszych stref świata, ale wręcz śmiertelne zagrożenie, zwłaszcza dla osób nie stosujących profilaktyki w tym kierunku.

Transmisja choroby nie jest stabilna i każdego rok wygląda inaczej, również jeśli chodzi o najbardziej zagrożony obszar. Najwięcej zachorowań rejestruje się na terenach w pobliżu granicy z Haiti, jak:

  • Dajabón,
  • Elias Pina,
  • San Juan,
  • National District,
  • prowincje Santo Domingo i La Altagracia,
  • Punta Cana,
  • Puerto Plata,
  • Santo Domingo.

Należy pamiętać, że do tej pory nie wyprodukowano skutecznej szczepionki przeciwko malarii. Choćby z tego powodu osoby wyjeżdżające w rejony endemiczne, gdzie panuje zagrożenie malarią, powinny stosować się do rekomendacji obowiązujących w przypadku chorób tropikalnych przenoszonych przez komary. Zaleca się:

  • nosić odpowiednie ubranie (długie nogawki i rękawy), szczególnie w terenach zalesionych jak parki, safari, dżungla itp.;
  • w pomieszczeniach stosować atestowane specjalne urządzenia do kontaktu na komary, które likwidują insekty;
  • unikać przebywania na zewnątrz w okresie największej aktywności komarów, czyli od zachodu do wschodu słońca;
  • stosować w pomieszczeniach zamkniętych klimatyzacje;
  • przed wyjazdem należy zgłosić się do lekarza medycyny podróży, który przepisze tabletki i poinformuje, jak je stosować.

Dominikana jako raj dla plażowiczów – oni także muszą uważać!

To oczywiste, że relaksując się na dominikańskich plażach łatwo zapomina się o względach bezpieczeństwa, skupiając na wypoczynku.

Zwróć uwagę na to, że nie każda plaża czy basen są strzeżone przez ratowników. Podczas kąpieli w morzu zawsze należy zachować ostrożność, a pod wpływem alkoholu czy substancji odurzających w ogóle najlepiej nie zbliżać się do wody.

Uważać muszą także Ci, którzy lubią aktywnie spędzać czas przy plaży. To mekka miłośników nurkowania ze względu na malowniczą rafę koralową, jednak nie wszystkie obszary są pod tym względem bezpieczne.

Wokół Dominikany znajduje się mnóstwo wraków, które dla niedoświadczonych turystów mogą stanowić zagrożenie utonięcia.

Pozostając w obrębie plaż, warto wspomnieć o rekinach, które czasami podpływają dość blisko wybrzeża wyspy. Wszystko przez ich częściowe oswojenie przez miejscowych, którzy czasem dokarmiają zwierzęta.

Rekin może zaatakować właściwie każdą łódź czy jacht. Lepiej zatem nie wypływać zbyt daleko.

Czy pogoda i klimat Dominikany mogą być groźne?

Wielu turystów spoglądających w stronę Dominikany obawia się tamtejszych warunków pogodowych. Rzeczywiście w tej części świata dość często występują huragany, ale aby trafnie rozpoznać ryzyko ich wystąpienia, należy nieco bardziej zgłębić temat ich powstawania.

Choć współczesna technologia stosowana w meteorologii pozwala przewidzieć tego typu zjawiska z dużym wyprzedzeniem, nie zawsze będziesz w stanie poznać wiarygodną prognozę na dany sezon. Co do zasady na Karaibach sezon huraganowy wyznacza się naprawdę różnie.

Zgodnie ze statystykami najsilniejsze huragany na Dominikanie występują w okresie od lipca do września. To nie znaczy, że nie można na nie trafić także zimą. Mieszkańcy i organizatorzy infrastruktury turystycznej na wyspie są na to przygotowani.

Zauważ, że hotele na Dominikanie wcale nie znajdują się blisko plaży. To przemyślane działanie mające na celu zapobieganie ewentualnemu zniszczeniu obiektu przez żywioł. Najmniejsze ryzyko tajfunów występuje tu między grudniem a kwietniem.

Kieszonkowcy lubią także turystów na Dominikanie

Najważniejsze zasada wyjazdów turystycznych zachęca do tego, aby unikać ryzykownych sytuacji lub takich okoliczności, które mogą być potencjalnie niebezpieczne. Nawet samotny spacer wieczorem z telefonem w ręku może skończyć się przykrym incydentem.

Rzecz jasna nie ma sensu podejrzewać każdego przechodnia na Dominikanie o złe zamiary. Liczy się umiar i zdrowy rozsądek.

Sugerując się znanym przysłowiem „okazja czyni złodzieja”, zwłaszcza w tłumie powinieneś uważać na osobiste przedmioty, takie jak telefon komórkowy czy portfel. Najcenniejsze rzeczy warto zostawić w hotelowym depozycie, a paszport i inne ważne dokumenty można np. skserować na wypadek zagubienia czy kradzieży.

Urokliwa fauna Dominikany może być niebezpieczna

Niebezpieczeństwa naturalne na Dominikanie to nie tylko niestabilna pogoda czy otoczenie plaży. Nie ma tu co prawda rekinów ludojadów, ale występuje np. boa dusiciel, który jest wyjątkowo niebezpieczny dla człowieka.

Pewne zagrożenie stanowią także meduzy. Niewielkie egzemplarze najczęściej spotyka się u wybrzeża i zostawiają charakterystyczne odparzenia przypominające pokrzywę.

Innym pięknym, ale niebezpiecznym elementem dominikańskiego krajobrazu jest jeżowiec. Jeśli przypadkowo na niego nadepniesz, jego kolce szybo się połamią i wbiją się stopę. Nie warto ryzykować, ponieważ rozpuszczają się przez kilka tygodni, powodując silny ból.

Turysta ma także szansę znaleźć ciekawą rozgwiazdę z ośmioma promieniami, ale nie można jej dotknąć ze względu na silne właściwości trujące.

Bezpieczeństwo na Dominikanie – praktyczne wskazówki!

Podsumowując wątek bezpieczeństwa podczas wyjazdu na wyspę, przedstawiamy kilka najważniejszych punktów, o które warto zadbać:

  1. Nie nawiązuj kontaktu z francuskojęzycznymi czarnymi obywatelami, których jest naprawdę dużo w południowej części wyspy lub w pobliżu stolicy.
  2. Dokładnie myj ręce najlepiej 3-4 razy w tygodniu.
  3. Biorąc pod uwagę fakt, że na wyspie występuje wiele chorób zakaźnych, w tym kiła, żółta febra, malaria, a nawet wścieklizna, wskazane jest zaszczepienie się przed podróżą. Na wakacjach należy dokładnie umyć, najlepiej 2-3 razy, ręce mydłem i wodą pod bieżącą wodą.
  4. Jakość wody nie nadaje się do picia z kranu. Jako alternatywę lepiej wybierać wodę butelkowaną.
  5. Tajfuny to kolejne niebezpieczeństwo, z którym muszą zmierzyć się goście wyspy.
  6. Po raz pierwszy turyści powinni zdecydowanie wiedzieć, że starożytna religia jest nadal używana na wyspie, zwłaszcza na obszarach prowincjonalnych. Jest tu wielu czarodziejów Voodoo. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz poszukać spotkania z jego przedstawicielami, czy wręcz przeciwnie, starać się zabezpieczyć przed taką komunikacją – oczywiście każdy musi decydować samodzielnie.

Pomimo różnych zagrożeń Dominikana jest wspaniałym kurortem – w końcu małe niedociągnięcia można znaleźć w każdym kraju. Jeśli jesteś przygotowany i ostrzeżony o możliwym ryzyku pobytu na cudownej wyspie, doskonale!