Dlaczego warto wyjechać na wczasy do Dominikany?

Dominikana to jeden z najbardziej popularnych egzotycznych kierunków wakacyjnych na świecie. Turystów z różnych zakątków kuszą tutaj malownicze, piaszczyste plaże, przejrzysta woda w turkusowym kolorze, liczne zabytki, ale także doskonale rozwinięta infrastruktura, jeśli chodzi o nocleg czy gastronomię. Warto wybrać się tutaj szczególnie w czasie europejskiej zimy, aby nieco odpocząć od niskich temperatur i nabrać energii do działania. Dlaczego wczasy na rajskiej wyspie to strzał w dziesiątkę?

Wczasy, którym nic nie brakuje, czyli wyjazd na słoneczną Dominikanę

Na Dominikanie niemal zawsze panuje wyśmienita pogoda i warunki zarówno do plażowania, jak u uprawiania sportów wodnych. Krajobrazy są tu niemal jak z pocztówek. Piaszczyste plaże i morze o przyjemnej temperaturze skuszą niejednego turystę z Europy. Poza tym warto to wybrać się także ze względów kulturowych – choćby po to, aby poznać i poczuć prawdziwie karaibski klimat. Tutejsze resorty oferujące wakacje all inclusive należą do najbardziej docenianych w tej branży na świecie. Co ważne, również miłośnicy odkrywania tajników obyczajów innych kultur nie będą się tu nudzić – bogata historia wyspy stoi przed nimi otworem!

Young woman relaxing on tropical carribean beach
Gerisima / stock.adobe.com

Wyśmienita temperatura i klimat o każdej porze roku

To jeden z najważniejszych powodów, dla których za cel urlopu warto wybrać Dominikanę. Ze względu na swoje położenie geograficzne (w Ameryce Środowej w samym centrum archipelagu Karaibów) wyspa spełnia swoje zadanie nawet zimą. Od stycznia do marca średnie temperatury wynoszą tutaj ok. 29-30°C, a nocy nie spadają poniżej 20°C. Temperatura wody także sprzyja kąpielom i innym aktywnościom dzięki niemal stałym 26°C.

Playa Bonita, Republica Dominicana
chudodejkin / stock.adobe.com

Wybrzeże jak z bajki – jedna z największych zalet Dominikany

Wzdłuż wyspy przez kilkaset kilometrów ciągnie się zróżnicowana, choć w każdym miejscu bardzo atrakcyjna i malownicza, linia brzegowa. Rozciągają się tu zarówno plaże o białym miękkim piasku okraszone palmami, jak i skaliste klify, które górują nad falami. Nie brakuje także kameralnych, zacisznych lagun. Niewielkie rybackie osady w pobliżu brzegu to ciekawy kontrast dla nowoczesnych i rozległych, pełnych turystów kurortów znajdujących się w pobliżu.

Tropical carribbean beach
Roxana / stock.adobe.com

Bujna i dzika natura na wyciągnięcie ręki

Warto pokreślić, że spory obszar Dominikany stanowią wioski. W głębi wyspy zaobserwować można wypasające się bydło czy osły, które wciąż służą to jako zwierzęta transportowe. W takim towarzystwie wyrastają tu skaliste góry, wiją się rzeki przecinające rozległą i bujną dżunglę z malowniczymi wodospadami. Na terenie Dominikany znajdują się aż cztery z pięciu najwyższych szczytów na Karaibach.

Dominican Republic
Edyta / stock.adobe.com

Najpiękniejsze plaże na świecie

Podczas urlopu na Dominikanie poczujesz jak w raju zwłaszcza wtedy, gdy jesteś prawdziwym miłośnikiem rozłożystych plaż i wypoczynku nad ciepłą i przejrzystą wodą. Jedną z najbardziej znanych i obleganych plaż na wyspie jest Bavaro. Jej krajobraz jest idealny, aby choć na chwilę oderwać się od codzienności i przenieść się do baśniowej rzeczywistości bez trosk. Podobny efekty uzyskasz, wypoczywając w okolicy Puerto Plata i Punta Cana. Na tamtejszych plażach możesz odpoczywać na specjalnych wydzielonych odcinkach, którymi zarządzają poszczególne kurorty. Jeśli wolisz miejsca niezależnie i raczej odseparowane od tłumów, musisz położyć się na piasku nieco dalej.

Rajska plaża na Karaibach. 
Paradise beach in Caribbean
Mariusz / stock.adobe.com
Three eyes cave in Santo Domingo, los Tres Ojos national park, Dominican Republic. Scenic view of limestone cave, beautiful lake and tropical plants, nature landscape, outdoor travel background
larauhryn / stock.adobe.com

Mieszkańcy Dominikany świadkami bogatej historii kultury wyspy

Wszystkie składniki dominikańskiej kultury i obyczajowości spaja merengue – rodzaj żywej, radosnej muzyki i tańca, który ma swoje korzenie właśnie w tej części świata. Dziś merengue traktowane jest jako taniec narodowy wyspy. Ta tradycyjna, wyspiarska muzyka oddaje etniczną mieszanką grup społecznych, które przez wiele lat tworzyły kulturową tożsamość Dominikany.

Te charakterystyczne dźwięki można usłyszeć niemal w każdym miasteczku i wybrzeżu. Co więcej, rdzenni obywatele Dominikany doskonale wiedzą, jak ważny i cenny jest czas na odpoczynek, zabawę i rozrywkę. W całym kraju organizują wydarzenia, które pozwalają przyjezdnym przyjrzeć się z bliska tutejszej kulturze i poczuć prawdziwy klimat Dominikany.

Dominicana repulic
R. Poshibailo / stock.adobe.com

Przeszłość wyspy zaklęta w architekturze

Historia Dominikany jako państwa jest skomplikowana i pełna zwrotów. Bardzo wyraźnie widać to w miejskiej architekturze wyspy. Po tym względem ważnym punktem na mapie jest miasteczko Santo Domingo i Zona Colonial. Znajdują się tu odrestaurowane klasztory i urokliwe uliczki pokryte brukiem, którymi dawniej kluczyli konkwistadorzy. Każdy zakątek tchnie tutaj epoką romantyzmu.

Z kolei w stolicy Dominikany warto odwiedzić choćby Dom Kolumba z kolekcją antycznych, hiszpańskich mebli czy Pałac Narodowy utrzymany w stylu neoklasycystycznym. Dziś budynek ten pełni funkcję rządowej siedziby. Urlop na Dominikanie warto spędzić także w Puerto Plata. Przyciąga tutaj nie tylko bogata i imponująca architektura, ale także doskonałe położenie i kameralne plaże z prawdziwym, karaibskim klimatem.

Columbus Lighthouse
ŁukaszOBX / stock.adobe.com
Basilica of Our Lady of Altagracia
Aleksandr Rybalko / stock.adobe.com

Urlop na Dominikanie – czego nie możesz przegapić?

Dominikana to także doskonała kuchnia będąca połączeniem typowo hiszpańskich smaków z akcentami:

 • afrykańskimi,
 • wenezuelskimi,
 • portorykańskimi,
 • bliskowschodnimi,
 • kubańskimi.

Jeśli podczas pobytu zdecydujesz się na lokalne eksperymenty, w większości potraw znajdziesz mięso i ryż. Do najpopularniejszych składników nalezą także:

 • kukurydza,
 • owoce morza,
 • rośliny strączkowe,
 • platany,
 • maniok.

Chcesz mieć co opowiadać po powrocie jako prawdziwy smakosz? Koniecznie spróbuj potraw charakterystycznych dla Dominikany:

 • bandera dominicana – narodowy posiłek kraju składający się z ryżu z fasolą i duszonym mięsem,
 • moro – ryż z dodatkiem fasoli (habichuelas) czerwonej (rojo) lub czarnej (negro) bądź z groszkiem (guandules), nieraz z dodatkiem mleczka kokosowego,
 • arepitas – placuszki z manioku.

Nie brakuje tu również specyficznych napojów, jak rum Brugal, Bermudez i Barcelo, słynny likier Mamajuana oraz aromatyczna kawa Santo Domingo i Induban.

Czas wolny na Dominikanie to nie czas na drzemkę!

Zabytki, architektura czy lokalne przysmaki zachwycają, jednak urlop to również czas na błogi relaks, myślenie o niczym i wyśmienitą rozrywkę. Poza tym, że na Dominikanie plaże wyglądają jak z bajki, wodne atrakcje nie kończą się na łapaniu złotej opalenizny i kąpieli. Na wyspie równie popularne są kajaki, banany czy narty wodne. Niemal każdy szanujący się kurort oferuje swoim gościom kursy nurkowania czy możliwość wynajmu sprzętu wodnego w atrakcyjnych cenach.

Podobnie jest z wieczorną rozrywką. Taneczne spotkania na Dominikanie zawsze okraszone są dobrą muzyką i licznymi atrakcjami ze strony organizatorów. To również tak nietypowe pozycje, jak choćby polowanie na wieloryby czy przelot helikopterem nad dzikimi rejonami wyspy.

Szukasz adrenaliny? Zrób to w zgodzie z naturą!

Dominikana to nie tylko miasta i plaże.Jeśli szukasz więcej wrażeń, wybierz się do wodospadów na rzece Damajagua. Co odważniejsi skaczą tam do wody ze skał i specjalnych drewnianych platform – umieszczone są na wysokości 11 metrów. Inną atrakcją w tym dzikim zakątku wyspy jest zjazd z nurtem rzeki po naturalnie uformowanych rynnach. Poczujesz się jak bohaterowie filmów o Larze Croft czy Indianie Jonesie.

Dominikana może także pochwalić się trzytysięcznikiem – jej najwyższy szczyt (Pico Duerte) wznosi się na wysokość dokładnie 3100 m n.p.m. To ok. 500 metrów więcej niż najwyższy szczyt Tatr (Gerlach). Tak samo jak w przypadku naszego tatrzańskiego króla, wejście na Pico Duerte możliwe jest wyłączni w towarzystwie przewodnika. Musisz mieć świadomość, że taka wyprawa potrwa kilka dni – zwykle od trzech do siedmiu. Należy się zatem do niej odpowiednio przygotować, również pod względem prowiantu. Na trasie nie występuje żadna turystyczna infrastruktura.

Two parrots
chiaro85 / stock.adobe.com

Plaże na Dominikanie to rajskie zakątki w różnych odsłonach

Dominikana uchodzi za wyspę z plażami najpiękniejszymi na całych Karaibach. Wszystko dlatego, że za tło służy im bardzo zróżnicowany krajobraz obejmujący zarówno majestatyczne góry, lasy, rafy koralowe, a nawet obszary pustynne. Każdy znajdzie tu dla siebie plażę, która odpowie jego potrzebom i oczekiwaniom.

Z jednej strony mnóstwo tu piaszczystych zakątków pełnych dzikiej atmosfery, położonych z dala od cywilizacji i dużych luksusowych ośrodków wczasowych. Trudno spotkać tu żywą duszę, zwłaszcza poza sezonem. Dla tych, którzy lubią towarzystwo innych i wygodę na najwyższym poziomie, dominikańskie kurorty przygotowują swoje własne resortowe plaże z pełną obsługą gości.

Do najsłynniejszych plaż na wyspie należą:

 • Plaża Dorada w pobliżu Puerto Plata,
 • Playa Rincon – perełka Karaibów,
 • Plaża w Las Galeras – malownicze, ustronne miejsce,
 • Plaża Macao w pobliżu Punta Cana,
 • Kite Beach – dla miłośników sportów wodnych,
 • Playa Bávaro w okolicy Punta Cana,
 • Playa Juan Dolio,
 • Plaża Sosua niedaleko Puerto Plata.
Catalina Island
Tomasz / stock.adobe.com

Dominikana, czyli wakacje przez cały rok!

O tak dużej popularności wyspy jako celu wakacyjnego decydują przede wszystkim klimat i temperatura. Są korzystne niemalże przez cały rok. Wyspa położona jest w strefie klimatu zwrotnikowego gorącego, gdzie występują dwie pory roku:

 • sucha, która trwa od grudnia do maja,
 • deszczowa, która ciągnie się od czerwca do listopada.

Gdy nadchodzi pora deszczowa, trzeba liczyć się z dość gwałtownymi opadami, jednak trwają one dość krótko – nie dłużej niż godzinę. Deszcze stanowi jednak przyjemne, a wręcz pożądane ochłodzenie, czy raczej orzeźwienie. Zaraz po ulewie następuje z powrotem palące słońce, dzięki któremu wszystko wokół bardzo szybko się wysusza i można wrócić na plażę. Pogoda na Dominikanie w dużym stopniu uzależniona jest od tutejszych prądów morskich. Warto wspomnieć, że średnia temperatura roczna wynosi tutaj około 30°C, zaś wilgotność powietrza sięga nawet 90%.

Niezależnie od pory roku termometry nie pokazują tutaj nigdy mniej niż poniżej 26°C. Ciepło jest także w nocy – ok. 22°C. Jeśli ocenić pogodę na wyspie w perspektywie dnia, na słońce i niczym niezmącony błękit nieba można tu liczyć przez ok. 11–13 godzin. Również kąpiel przy brzegu sprawia dużą przyjemność. W najchłodniejszych miesiącach woda ma temperaturę 26°C.

Dominikana i Saona
ŁukaszOBX / stock.adobe.com

Błogie lenistwo all inclusive – Dominikana, a której niczym się nie przejmujesz

Na Dominikanie zainwestowano w doskonałą bazę noclegową. Mieszczą się tu liczne nowoczesne i ekskluzywne ośrodki wypoczynkowe należące do światowych sieci hotelarskich. Zlokalizowane są zwykle przy plażach i oferują gościom obsługę i szereg atrakcji w ramach bogatej formuły all inclusive.

Co ważne, doskonale wypoczniesz tutaj całą rodziną – także z młodszymi dziećmi. Hotele są przygotowane również na taką formę wakacji . Goście, którzy wolą ustronną atmosferę, mogą korzystać ze specjalnie wydzielonych, kameralnych stref dla dorosłych.

Sailboat moored at shore of tropical Bavaro beach in Sargasso sea, Punta Cana, Dominican Republic
Mariusz Świtulski / stock.adobe.com

Półwysep Samana – część wyspy, na którą warto zajrzeć

Półwysep Samana to region wyspy, który cieszy się dużą popularnością wśród wczasowiczów. W tej części Dominikany możesz liczyć na jedne z najbardziej przystępnych i malowniczych plaż. Morskie kąpiele w lazurowej wodzie, snorkelling czy obserwacja wielorybów – to wszystko czeka właśnie na ciebie!

Podziwianie humbaków, morskich ssaków o wadze niemal 40 ton, to niesamowita atrakcja. Co ważne, zwierzęta te są przyzwyczajone do ludzi, więc podpływają naprawdę blisko. Wieloryby pojawiają się w okolicznych wodach w bardzo licznych stadach – przybywa ich od 3 do nawet 5 tysięcy w celu spłodzenia młodych. Turyści mogą podziwiać ssaki z wieży widokowej w Punta Balandra. Inną opcją jest obserwacja z łodzi wycieczkowej, choć to już propozycja dla bardziej odważnych. Podczas rejsu wieloryby często zbliżają się do łodzi i płyną razem z nią.

Na Półwyspie Samana rozciąga się także Park Narodowy Los Haitises – jeden z największych chronionych obszarów na wyspie o powierzchni 160 km2. To obszar porośnięty lasami namorzynowymi z licznymi zatokami i rzekami. Do najważniejszej atrakcji należą tutaj wapienne jaskinie i znajdujące się w nich liczne piktogramy i petroglify wykonane w czasach Indian Taino. Groty były dla nich ważnym miejscem kultu religijnego. To potężny kawał prehistorii – niektóre petroglify datuje się nawet na ponad 1000 lat. Wycieczka w te rejony przypomina nieco przedzieranie się przez dżunglę, zachwycając imponującą ilością tropikalnych gatunków ptaków czy roślin.

Do najciekawszych plaż na Samana należą:

 • Playa Rincon,
 • Playa Madama,
 • Playa Fronton,
 • Playa Las Terrenas.
Most do nikąd - Samana, Dominikana
Tomasz Aurora / stock.adobe.com

Każda z nich jest wyjątkowa na swój sposób. Łagodne zejścia i daleki od brzegu pas płytkiej wody sprawiają, że to idealny zakątek na bezpieczne wakacje całą rodziną. A może wolisz długie spacery brzegiem morza? Także się nie zawiedziesz!