Kiedy najlepiej jechać na Dominikanę?

Dominikana w archipelagu Karaibów to jeden z najbardziej fascynujących zakątków świata. Niemal o każdej porze roku można liczyć tu na znakomitą pogodę i klimat, które sprzyjają wypoczynkowi. Nawet w porze deszczowej temperatura rzadko spada poniżej 26 stopni Celsjusza. Wówczas jednak musisz liczyć się z ryzykiem krótkich, ale gwałtownych burz czy wiatrów. Kiedy jechać na Dominikanę po niczym niezmącony relaks? Wszystko zależy od twoich oczekiwań i planów na poznanie tej rajskiej wyspy!

Pogoda i klimat na Dominikanie

Wyspa położona jest na półwyspie Hispaniola w strefie równikowej i panuje tam bardzo przyjemny, tropikalny klimat. Na Dominikanie wysokie temperatury panują niemal przez cały rok i nigdy nie spadają poniżej 2- stopni Celsjusza, biorąc pod uwagę także noc.

Dominikańska pogoda w dużej mierze uzależniona jest od występujących tu prądów morskich i pasatów północno-wschodnich, które pojawiają się tu w okresie od listopada do marca. To te wiatry decydują o zróżnicowanych opadach w poszczególnych regionach kraju. Na północy wyspy klimat jest zwykle bardziej wilgotny niż na południu. Jednak fakt, że na Dominikanie występują wysokie pasma górskie może wpłynąć na wysoką wilgotność i bujną florę w jednej części wyspy, a bardzo skąpą roślinność i susze w innej.

Speed boats with people having fun in caribbean sea near tropical island with palm trees. Dominican Republic. Aerial view
photopixel / stock.adobe.com

Pora sucha i pora deszczowa – charakterystyka

Na rajskiej wyspie panuje klimat zwrotnikowy gorący. Mamy tutaj zatem do czynienia z dwoma porami deszczowymi na przestrzeni całego roku. Lato na Dominikanie jest raczej parne i burzowe, zaś pora sucha w miesiącach, które kojarzą nam się z zimą (od grudnia do marca), przynosi mieszkańcom wyspy wręcz pożądane ochłodzenie i odświeżenie.

Dominikana o wyspa o rysie tropikalnym. Planując podróż, musisz wziąć wic pod uwagę fakt, że występują tutaj huragany czy cyklony.

Pora sucha, zwana także chłodną to okres, w którym na wyspę najchętniej zjeżdżają mieszkańcy środkowej Europy, także Polacy:

 • grudzień – temperatura jest nieco niższa i oscyluje wokół 29°C, a opady deszczu są niewielkie i nieregularne; w tym okresie wzrasta także temperatura oceanu,
 • styczeń–marzec – opady występują bardzo rzadko, a termometry często pokazują nawet 30°C, temperatura oceanu dochodzi do 29°C. Ten poziom mogą nieco obniżyć okresowe chłodniejsze wiatry, jednak to o tak najcieplejszy okres w roku na Dominikanie,
 • kwiecień – do połowy kwietnia zdarza się, że nie ma jeszcze obfitych opadów. Jest to miesiąc pośredni pomiędzy porą suchą, a deszczową.


Pora deszczowa wyjątkowo sprzyja tym, którzy stawiają na aktywnie zwiedzanie wyspy. To oczywiście nie znaczy, że musisz pożegnać się z plażowaniem:

 • maj – temperatura i wilgotność znacząco rosną i zwiastują początek lata, czyli pory deszczowej,
 • czerwiec–listopad – można powiedzieć, że to najbardziej „mokre” miesiące na Dominikanie; to czas intensywnych, ulewnych opadów, ale jednocześnie naprawdę wysokich temperatur –w dzień to nawet 30-35°C, a w nocy 23-25°C (najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień). To także okres, w którym na wyspie mogą pojawić się huragany.

Kiedy najlepiej pojechać na Dominikanę?

Jeśli zastanawiasz się nad tym ze względu na pogodę, musisz wziąć pod uwagę także konkretny rejon wyspy, który wybrałeś na wypoczynek. Najbardziej stabilna pogoda czeka cię w miesiącach zimowych, czyli wspomnianej porze suchej. Ta zasada dotyczy zwłaszcza dolin śródlądowych i na południowym wybrzeżu Santo Domingo czy Punta Cana – to tam najczęściej podróżują Polacy.

Jeżeli wolisz wybrzeże na północy wyspy, np. prowincję Samaná czy Sabana de la Mar, możesz wybrać na wycieczkę odwiedzić luty lub marzec. Wówczas spada tam najmniej deszczu.

Jak natomiast rozkłada się mapa regionów Dominikany od kwietnia do listopada? Jest kilka obszarów, w których pora deszczowa nie będzie tak dokuczliwa, np.:

 • północno-zachodnie wybrzeże od granicy haitańskiej do Bursztynowego Wybrzeża,
 • południowo-zachodnie wybrzeże i część południowego wybrzeża na wschód od Santo Domingo do Punta Cana.
A loving couple on a beach in Punta Cana, Dominican Republic.
ferkhova / stock.adobe.com

Kiedy na Dominikanie jest najtaniej?

Jak w każdym miejscu obleganym przez trustów z całego świata, warto szukać okazji cenowych, które pojawiają się czasem z dnia na dzień. Choć perełka Karaibów tętni życiem przez cały rok, tutaj także występuje szczyt sezonu, jeśli chodzi o gości. Ciekawe wycieczki na Dominikanę w przystępnych cenach można zatem znaleźć w okolicy listopada i pod koniec kwietnia, czyli na granicy pory deszczowej i suchej.

Innym rozwiązaniem na przystępną cenę wakacji all inclusive są oferty biur podróży last minute. Ostatnie miejsca na wyjeździe potrafią spaść nawet o połowę!

Co wziąć pod uwagę, planując termin lotu na Dominikanę?

Dominikana to wyspa niezwykle zróżnicowana i to na różnych polach – zarówno jeśli chodzi o klimat i pogodę, jak i krajobraz i ukształtowanie terenu. Planując termin wakacji, weź pod uwagę kilka specyficznych dla tej wyspy aspektów:

 • z powodu tropikalnego klimatu wilgotność powietrza odczujesz tu inaczej niż w Europie, podobnie jak wysokość temperatury,
 • największe upały na wyspie występują w październiku i maju,
 • największe zagrożenie huraganami panuje tutaj między sierpniem a październikiem,
 • porą letnią lepiej wybrać kurorty nad Morzem Karaibskim – w tym okresie Ocean Atlantycki jest pełen glonów i wodorostów.
Sea rod coral on sandy seabed with colorful tropical fish underwater sea, Caribbean, Dominican Republic
damedias / stock.adobe.com

Dlaczego zimowy urlop na Dominikanie to dobry pomysł?

Co prawda warunki atmosferyczne na wyspie pozwalają spędzić tu rajskie wakacje o każdej porze roku, my szczególnie polecamy zimowe miesiące. Nie dość, że uciekniesz przed europejskim chłodem i szarówką, to jeszcze zyskasz atrakcyjną opaleniznę i nabierzesz energii do działania przy 29-30°C.

Początek roku na Dominikanie kusi także wyjątkowymi atrakcjami, których trudno będzie doświadczyć w innych miesiącach. To właśnie wtedy na Półwysep Samana przybywają w gigantycznych stadach humbaki – ten zakątek wyspy to jedna z najlepszych lokalizacji na świecie do swobodnej obserwacji wielorybów.

Dlaczego nie będziesz się tu nigdy nudzić?

Dominikana to wyspa o wielu obliczach. Najważniejszy argument, który zachęca do przyjazdu tutaj – nie istnieje. Jest ich cały szereg! Słoneczna pogoda, niemal bajkowe krajobrazy jak z pocztówek, rozkosznie piaszczyste plaże i ciepłe, przejrzyste Morze Karaibskie – Dominikana to niemal synonim wypoczynku i relaksu w najlepszym znaczeniu. Możesz postawić zarówno na wakacje all inclusive, gdzie nie będziesz przejmować się żadną drobnostką lub zorganizować wyjazd na własną rękę dokładnie tak, jak chcesz. Bogata historia i kultura wyspy powodują, że na wakacjach w tropikach znajdą coś dla siebie także zwolennicy eksplorowanie nowych miejsc.