Co warto a czego nie można przywieźć z Dominikany?

Dominikana na Morzu Karaibskim jest obecnie jednym z najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych na świecie. Ochotnicy nie przejmują się długą podróżą czy przesiadkami. Rajska wyspa ma w końcu wiele do zaoferowania. Dominikana to malownicze, piaszczyste plaże, doskonała pogoda i fauna i flora przyciągające tych, którzy chcą nie tylko plażować. Z takich wakacji trzeba przywieźć dobrą pamiątkę! Czy możesz zabrać z Dominikany co tylko zechcesz? Jest kilka ograniczeń, o których musisz pamiętać.

Co warto przywieźć z tej części świata?

Ze względu na egzotyczność Dominikany, szczególnie warto zasmakować w tamtejszej kuchni i napojach, również alkoholu. Większość produktów możesz przywieźć ze sobą do kraju i poczęstować najbliższych.

Rum – nieoficjalna wizytówka Dominikany

Alkohol wręcz kulturowo kojarzy się z Karaibami. Choćby z tego powodu warto odwiedzić Muzeum Rumu i Trzciny Cukrowej w Santo Domingo. Lepiej poznasz historię tego trunku jeszcze zanim go skosztujesz. Jeśli liczy się dla ciebie jakość, wybierz rum marki Brugal. To najdroższy z rumów na Dominikanie traktowany jako ten z najwyższej półki. Co ważne, dokładnie sprawdź, czy zakupiony przez ciebie rum na pewno pochodzi z Dominikany. W tutejszych sklepach wiele butelek sprowadzanych jest także z innych krajów.

Kakao – Dominikana największym eksporterem na świecie

Znajdziesz tutaj najlepsze pod względem jakości kakao na świecie – to właśnie z tego powodu importuje się ją stąd w liczne zakątki świata. Co ciekawe, w Santo Domingo można zwiedzić plantację kakao i zobaczyć, jak wygląda uprawa drzew kakaowych oraz produkcja proszku. Na plantacji możesz kupić paczkę kakao najwyższej jakości.

Narodowy napój Dominikany – Mamajuana

Co jeszcze warto przywieźć z Dominikany? Za narodowy napój alkoholowy państwa uznaje się Mamajuanę – rdzenni mieszkańcy wyspy często wykorzystują go też jako lek. Napój powstaje z:

  • kory drzewa,
  • ziół,
  • miodu,
  • rumu,
  • wina. 

Produkt występuje w buteleczkach, jednak jako pamiątka z zagranicy lepiej nada się susz. Po powrocie do domu będziesz mógł samodzielnie przygotować trunek. Mieszankę możesz zalewać alkoholem nawet kilka razy. Pamiętaj, że limit wywozu alkoholu z Dominikany na jedną osobę wynosi 1 litr.

Cygara

Choć cygara w pierwszym odruchu kojarzą się raczej z Kubą, na Dominikanie również znajdziesz wyśmienite wyroby tytoniowe. Każdego roku w lutym można trafić tu na ProCigar Festival organizowany w La Romana i Santiago. Przy okazji można zajrzeć do fabryki cygar na wyspie i przy okazji zakupić cygaro jako pamiątkę. 

Closeup of hands making cigar from tobacco leaves. Traditional manufacture of cigars. Dominican Republic
Thomas / stock.adobe.com

Wyjątkowe dominikańskie bursztyny

Tylko na Dominikanie spotkać można tzw. Larimar, nazywany także kamieniem Delfina lub dominikańskim turkusem. Wszystko za sprawą niepowtarzalnego niebieskiego koloru i przezroczystości.  W żadnym innym miejscu na świecie nie występują takie kamienie. Aby kupić efektowną biżuterię w tym stylu, warto wybrać się do uznanych dominikańskich jubilerów. Należy uważać na wszechobecne podróbki.

Cenny olejek kokosowy

Jak przystało na tropiki, Dominikana to niemal kokosowy raj. Z tym smakiem możesz się tu spotkać w napojach, przekąskach czy kosmetykach. Na Dominikanie bez trudu kupisz wysokiej jakości olejki produkowane na małych rodzinnych ranczach.

Czego nie możesz przewieźć przez granicę?

Jeśli chodzi o pamiątki z Dominikany, surowo zabronione jest wywożenie:

  • żywych papug,
  • pamiątek wykonanych z piór dzikich ptaków,
  • produktów wykonanych ze skorup żółwi morskich (szylkretowe okulary, grzebienie),
  • pająków ptaszników,
  • kaktusów,
  • storczyków,
  • muszli przydaczni i skrzydelnika olbrzymiego,
  • biżuterii i innych wyrobów z koralowców,
  • wyrobów ze skór krokodyli i kajmanów,
  • z wełny wikunii,
  • pamiątek wykonanych z korali rafotwórczych.
Sea stars on sandy ocean floor
damedias / stock.adobe.com

Najważniejsze zapisy w tym zakresie można znaleźć w Międzynarodowej Konwencji CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Za nieprzestrzeganie jej zakazów grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Muszle morskiego ślimaka – skrzydelnika wielkiego (Strombus gigas). 

To surowo zabroniony przedmiot, jeśli chodzi o wakacyjne pamiątki z Dominikany. Głównym powodem jest fakt zagrożenia tego gatunku. Muszli ślimaka nie można zabrać nawet wtedy, kiedy znajdzie się ją leżącą przy brzegu.

Jak ją rozpoznać? Z tym nie będziesz miał problemu, ponieważ muszla skrzydelnika wielkiego jest bardzo charakterystyczna. Ma mocną budowę o grubych ścianach i jaskraworóżowym otworze, choć jej krawędź jest dość cienka i krucha. Na skrętach znajdują się spore guzki, a czasami tępe kolce. Gdy ślimak dojrzewa, warga stopniowo się rozrasta, a w efekcie zaczyna coraz bardziej wystawać.

Wyroby ze skorup żółwi morskich

Na terenie Dominikany handel takimi przedmiotami jest surowo zakazany. Również połów tych zwierząt nie ma racji bytu – znajdują się pod ścisłą ochroną. Musisz mieć tego świadomość, ponieważ wywóz pamiątek tego typu może cię słono kosztować, a sprzedawca na pewno był nieuczciwym handlarzem.

Huge turtle Caretta caretta swims in the sea, top view
Nataliia Vyshneva / stock.adobe.com

Gdzie szukać legalnych pamiątek na Dominikanie?

Jeśli chcesz przywieźć z Dominikany słodycze czy przyprawy, bez trudu znajdziesz je w każdym sklepie, nie tylko w stolicy. Z kolei oryginalne wyroby rzemieślnicze czekają na ciebie z mniejszych, wyspecjalizowanych sklepikach. Innym miejscem, w którym zaopatrzysz się w wakacyjne pamiątki, może być lokalny targ. Oczywiście produkty od rzemieślników będą znacznie droższe, jednak namiastka Dominikany we własnym domu warta jest każdej ceny.

Jak uniknąć problemów na granicy?

Prosta zasada mówi, żeby z egzotycznych krajów nie przywozić nic, co może pochodzić od zwierząt. Jeśli znajdziesz takie przedmioty w sklepach, prawdopodobnie zostały one wykonane nielegalnie. A co gdy stracisz czujność i o fakcie uświadomisz sobie tuż przed wylotem?

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wskazuje, że lepiej od razu przyznać się do posiadania nielegalnej pamiątki. Wówczas najczęściej stosuje się domniemanie niewinności turysty, jednak ta procedura wykracza poza kompetencje KAS.

Dominikana to kraj, który idealnie nadaje się do wypoczynku o każdej porze roku. Na pewno zechcesz zabrać ze sobą chociaż jego namiastkę. Podczas pobytu wypróbuj przysmaki tamtejszej kuchni czy napojów – dzięki temu zdecydujesz, czym chciałbyś się podzielić z bliskimi w kraju. Jeszcze przed wyjazdem zapoznaj się z listą przedmiotów, których pod żadnym pozorem nie możesz wywieźć z wyspy. Zaoszczędzisz sobie wielu kłopotów i nieporozumień.