Santo Domingo

Santo Domingo to stolica i największe miasto Dominikany, położone na wyspie Haiti w archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim. To pierwsze miasto założone w Nowym Świecie po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. Założył je jego brat Bartłomiej Kolumb w 1496 roku.

Santo Domingo ma bogatą historię i kulturę, a także wiele zabytków kolonialnych i muzeów. Niektóre z nich to:

Zona Colonial

Zona Colonial to historyczne centrum miasta, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie znajdują się takie budowle jak katedra Santa Maria la Menor (pierwsza katedra w Ameryce), Alcazar de Colon (pałac syna Kolumba) czy Fortaleza Ozama (najstarsza twierdza europejska na zachodniej półkuli).

Zona Colonial to historyczne centrum Santo Domingo, gdzie znajdują się najstarsze budowle europejskie w Ameryce. To najstarsza nieprzerwanie zamieszkana osada europejska na zachodniej półkuli. W 1990 roku cały obszar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zona Colonial to miejsce, gdzie można podziwiać architekturę i kulturę kolonialną, a także odwiedzić wiele muzeów i galerii sztuki. W ramach Zona Colonial warto zobaczyć:

View of Santo Domingo streets
Yakov / stock.adobe.com

Parque Colon – główny plac miasta, gdzie znajduje się pomnik Krzysztofa Kolumba i katedra Santa Maria la Menor.
Calle Las Damas – najstarsza ulica w Ameryce, pełna zabytkowych pałaców i kościołów, takich jak Alcazar de Colon czy Convento de los Dominicos.
Calle El Conde – główna ulica handlowa i spacerowa w Zona Colonial, z wieloma sklepami, restauracjami i kawiarniami.

Zona Colonial jest uważana za bezpieczną strefę turystyczną, która ma własny oddział policji. Jednak należy zachować zdrowy rozsądek i stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Arzobispo Merino street. Santo domingo. Flag of the Dominican Republic on the wall of a building in the colonial zone
Bankerok / stock.adobe.com

Panteon Nacional

Panteon Nacional – mauzoleum narodowe, gdzie spoczywają znani bohaterowie i przywódcy Dominikany,

Panteon Nacional to mauzoleum narodowe, gdzie spoczywają znani bohaterowie i przywódcy Dominikany, takie jak Juan Pablo Duarte, Francisco del Rosario Sánchez czy Gregorio Luperón. Zbudowany został w stylu neoklasycznym. Panteon znajduje się w Zona Colonial i jest częścią światowego dziedzictwa UNESCO.

Panteon został zbudowany w latach 1714-1746 przez hiszpańskiego architekta Geronimo Quezada y Garçon i pierwotnie był kościołem jezuickim. Budowla ma styl neoklasycystyczno-renesansowy i jest ozdobiona marmurowymi posadzkami, kolumnami i rzeźbami. W środku znajduje się wieczny ogień, który strzeże grobów narodowych bohaterów.

Panteon jest otwarty dla zwiedzających codziennie od 9:00 do 16:00 i wstęp jest bezpłatny. Można tam podziwiać piękną architekturę i dowiedzieć się więcej o historii Dominikany.

Museo del Hombre Dominicano

Museo del Hombre Dominicano to muzeum poświęcone historii i kulturze ludzi zamieszkujących wyspę La Española, zwłaszcza rdzennych Taínos, ale także kolonizatorów hiszpańskich i afrykańskich niewolników. Muzeum znajduje się w Plaza de la Cultura Juan Pablo Duarte w Santo Domingo i jest jednym z najważniejszych muzeów archeologicznych na Karaibach.

Muzeum ma różne sale wystawowe, gdzie można podziwiać obiekty i relikty Taínos, takie jak ceramika, biżuteria, narzędzia czy rzeźby. Można tam również zobaczyć rekonstrukcje ich domostw, ubioru i sposobu życia. Muzeum zawiera także dokumenty i opowieści o historii Dominikany, od czasów przedkolumbijskich po współczesność.

Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli od 9:00 do 17:00 i kosztuje 100 pesos dominikańskich za osobę dorosłą. Można tam spędzić kilka godzin poznając bogatą kulturę i tradycję ludzi tej wyspy.

Dominican Republic Santo Domingo - City or town hall view along the street Calle Arzobispo Merino
Marko / stock.adobe.com
Santo Domingo Main Square
edan / stock.adobe.com
pałac, architektura, plac, muzeum, Santo Domingo, Dominikana, dom, stary, budowla, niebo, ulica, podróż, błękit, lato, park, panorama, miejski, droga
kruffka / stock.adobe.com
Diego Columbus palace, Santo Domingo
Maciej Czekajewski / stock.adobe.com
Sarcophagus of Christopher Columbus in Santo Domingo
Maciej Czekajewski / stock.adobe.com