Dominikana to karaibska wyspa, która słynie przede wszystkim z sielskich krajobrazów, usianych piaszczystymi, białymi plażami przegrodzonymi palmami. To jednak o wiele więcej niż pocztówkowe panoramy.
Jeśli organizujesz wyjazd na Dominikanę na własną rękę, powinieneś znać najważniejsze informacje o warunkach życia i cenach, jakie tutaj panują.
Gdzie najlepiej robić zakupy na rajskiej wyspie? Czy znajdziesz tutaj klasyczne supermarkety? Sprawdź, zanim wsiądziesz do samolotu!
Handel na Dominikanie – ceny zależą od regionu!
Ceny na Dominikanie w dużej mierze uzależnione są od konkretnego regionu, jaki wybierzesz na wypoczynek. W popularnych, nadmorskich miejscowościach uliczni sprzedawcy z pewnością zażyczą sobie za pamiątki znacznie więcej niż w małych, oddalonych od miasta osadach.
Wszystko zależy także od branży, w której chcesz zrobić zakupy. Co więcej na lokalnych targowiskach Dominikany panuje niepisana zasada targowania się. Jeśli zrobisz to umiejętnie, możesz zaoszczędzić naprawdę spore kwoty na inne przyjemności.
Jaka waluta obowiązuje na Dominikanie?
Narodowa waluta wyspy to dominikański pesos. Poza tym w sklepach można również płacić:
- amerykańskimi dolarami,
- euro,
- kartą kredytową (przeważnie w hotelach, restauracjach czy dużych sklepach).
Nie musisz zabierać całej gotówki ze sobą. W większości kurortów na wyspie dostępne są bankomaty, z których możesz swobodnie skorzystać. Jeśli chcesz wymienić walutę, możesz to zrobić w specjalnych biurach, kantorach i bankach.
To, jaki budżet przeznaczysz na swoje rajskie wakacje, zależy od twoich planów i potrzeb. Jeżeli wykupiłeś wakacje all inclusive, musisz zadbać o środki na zaspokojenie przyjemności oraz zakup pamiątek. Hotel zapewni ci nocleg i wyżywienie, ale wszystkie inne atrakcje będziesz musiał opłacić z własnej kieszeni.
Fakultatywne wycieczki, loterie, kursy sportów wodnych to tylko niektóre z nich. Jedną z głównych pozycji na liście zakupów podczas takich wakacji będą pamiątki. Jeśli zdecydujesz się zwiedzać okolice, weź pod uwagę także ceny taksówek czy komunikacji miejskiej.
Jeśli natomiast organizujesz wyjazd na Dominikanę na własną rękę, z pewnością zainteresują cię także zakupy żywności i innych podstawowych produktów.

Lokalne targowiska na wyspie
Na targach rozsianych po całej wyspie można poczuć prawdziwy, karaibski klimat wyspy. Stragany wypełnione są kolorami i zapachami świeżych warzyw, owoców, mięsa, przypraw, ale także bogatą ofertą elektroniki, zabawek i innych produktów. Można kupić tu właściwie wszystko.
Jednocześnie trzeba liczyć się z dużym gwarem i chaosem – z każdej strony dobiegają odgłosy targowania się między sprzedawcami a turystami.
To właśnie w takich miejscach zakupisz najciekawsze pamiątki z Dominikany, takie jak:
- kakao,
- cygara,
- biżuterię,
- mamajuana,
- rum,
- słodycze,
- przyprawy,
- produkty rzemieślnicze.

Lokalne rzemiosło na pamiątkę
Rzemieślnicy wyspy przesiadują na targach, tworząc prawdziwe, wielonurtowe arcydzieła. Ich twórczość naznaczona jest wpływami etnicznymi i kolonialnymi pozostałościami. Artykuły ceramiczne mają na Dominikanie długą tradycję, datowaną jeszcze na czasy sprzed Krzysztofa Kolumba. Można zaopatrzyć się tutaj w oryginalne naczynia, które ozdobią wnętrze mieszkania, stanowiąc jednocześnie wspaniałą pamiątkę z wakacji.
Sklepy i markety na Dominikanie – gdzie funkcjonują i co można w nich kupić?
Na Dominikanie, zwłaszcza w większych ośrodkach miejskich, funkcjonują mniejsze i większe markety. Bardzo często ceny pamiątek czy żywności są tam zdecydowanie niższe niż w sklepikach i na straganach przy plaży, nie różniąc się zbytnio jakością.
Są to przeważnie sklepy wielobranżowe, w których kupisz także popularny dominikański alkohol – wspomnianą mamajuanę. Dla przykładu ceny suszu lub gotowej mamajuany w miejscach turystycznych to koszt rzędu od 15 USD.
W jednym z droższych supermarketów w Dominikanie – Supermercado Nacional, mamajuana kosztuje około 400–700 RD$, czyli (7–13 USD).
Przybliżone ceny pamiątek w marketach na Dominikanie kształtują się natomiast następująco:
- flaga Dominikany: od 300 RD$ (23,50 zł),
- magnesy: od 200 RD$ (15,70 zł),
- figurki: od 250 RD$ (19,60 zł).
Na Dominikanie Supermercado to właśnie supermarket, w którym można kupić niemal wszystko. Na wyspie znajdują się zarówno duże, wielkopowierzchniowe sklepy, jak La Sirena, ale także mniejsze markety.
Te ostatnie są położone w turystycznych miejscowościach, a dostępnemu w nich asortymentowi nie można nic zarzucić. Sery, wędliny, wina czy przetwory – wszystko smakuje wyśmienicie. Warto wiedzieć, że płacąc w sklepie w innej walucie niż lokalna, reszta i tak zostanie wydana w pesos.
Dominikana a Polska – jakie są różnice w cenach?
Żywność na Dominikanie jest droższa o ok. 30% niż w Polsce. Z czego to wynika? Republika Dominikany w dużej mierze importuje produkty, a to zwiększa koszty np. transportu. Tańsze są na pewno lokalne owoce i warzywa. Co do zasady, im produkt jest bardziej egzotyczny, czyli trudniej dostępny dla wyspy, tym jego cena wzrasta.
Ciekawa zasada dotyczy wyznaczania cen paliwa na Dominikanie. Są one bowiem narzucane odgórnie przez rząd. Na każdej stacji można zatem spotkać się z identycznymi stawkami. Paliwa w Dominikanie dzieli się na regularne i premium – różnią się o 20-30 RD$. Paliwo w Dominikanie sprzedawane jest na galony i to obsługa stacji tankuje każdy samochód.
Gdzie kupić upominki z wakacji na Dominikanie?
Listę najciekawszych pamiątek z wyspy już przedstawialiśmy. Gdzie najlepiej zrobić zakupy przed wyjazdem? Magnesy, kartki pocztowe, lokalne przysmaki czy przyprawy znajdziesz w przystępnych cenach właśnie w marketach. Po wyroby biżuteryjne, ręcznie ozdabiane naczynia, torby wyplatane z liści palm kokosowych najlepiej udać się na mniejsze, przydrożne stragany.
O czym warto przy tym pamiętać? Sklepikarze często celowo zawyżają ceny, jeśli miałoby dojść do negocjacji. Mieszkańcy Dominikany uważają to wręcz za tradycję! Pamiętaj zatem, aby uzbroić się w kilka trików, aby nie przepłacić za wybrane pamiątki.
Zanim zrobisz pamiątkowe zakupy, weź pod uwagę listę produktów, których pod żadnym pozorem nie możesz wywieźć z wyspy. Należą do nich m.in. koralowce rafotwórcze czy muszle ślimaka – skrzydelnika. Z kolei na wywóz alkoholu do Polski obowiązują określone z góry limity.
Jak widać, do podróży na Dominikanę, a zwłaszcza do powrotu z niej, warto się dobrze przygotować, aby uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności np. przy kontroli na lotnisku.